Detoxikační kůra - ZÁKLADNÍ

Období pro provádění kůry  únor-listopad

Jaro je přirozeným obdobím očisty těla i duše. Díky sluníčku a teplejšímu počasí se můžeme zbavit přebytečných zásob tuku, které si tělo postupně ukládalo během zimy. Jaro je ideálním obdobím, kdy se organismus může zbavit toxinů nahromaděných v průběhu předchozích měsíců.

Pokud nerespektujeme přirozené potřeby organismu a nedopřejeme si tolik potřebnou očistu, mohou přijít různé zdravotní problémy, jako jsou alergie, otupělost, zadržování vody v těle, pocit těžkých končetin nebo únava. Toxiny a nejrůznější odpadní látky nahromaděné v těle (áma v terminologii ájurvédy) nás negativně ovlivňují na mnoha rovinách. Nachází se ráno po probuzení na vašem jazyku nepříjemný bílý povlak? Cítíte při každém pohybu nepříjemnou bolest v kloubech? Máte neustále plný nos, i když zrovna nejste nachlazení? Ani nejsilnější antiperspirant vás neochrání před nepříjemným tělesným pachem? Pak je ten správný čas na jarní detoxikaci.

Nemusíte se obávat složitých a časově náročných procedur. Stačí, když své tělo aspoň trochu podpoříte a dáte mu prostor, aby mohlo projít přirozený očistným procesem. Dostatek spánku a odpočinku, zpomalení, změna jídelníčku a další jednoduché a osvědčené praktiky mohou udělat zázraky.

ZDENĚK DOPORUČUJE: "Mělo by Vám být jasné, a říkám to každému - játra a střeva se starají o naši imunitu. Naše játra hrají důležitou úlohu v protinádorové imunitě. Pokud nemáme v pořádku tyto dva orgány - můžete si být jistí, že dříve či později budete mít zdravotní problémy. Po provedení jarní očisty se opět budete cítit naplněni životní energií a elánem. Přesvědčte se sami."

FÁZE 1: Očista tlustého a tenkého střeva - 1. - 30. den

 • Čaj "TIBETSKÝ SBĚR" - Očista střev, vnitřní detoxikace                                                                              1. -  4. týden:   1 šálek dopoledne nebo do 15 hodiny odpolední (čaj patří svým složením mezi životabudiče - při pozdější konzumaci mohou mít citlivější jedinci problémy s usínáním).
 • "JAHODOVÝ proteinový MIX" -  Aktivní složky Jahodového proteinového koktejlu pomáhají odvádět z organismu škodlivé látky a toxiny.                                                                                                 1.týden:  ráno místo snídaně jednu odměrku proteinu rozmíchat v 2 dcl vlažné vody.                            2. - 4.týden:   ráno a večer místo snídaně a večeře rozmíchat jednu odměrku proteinu v 2 dcl vody

PODPORA detoxikační kůry:

 • Masážní gel "SLAVITON" -  Důležitý pro rozproudění lymfatického systému                                            2 krát denně:  gel lehkými pohyby od konce každé končetiny až k hlavním kloubům vmasírovat do pokožky
 • Masážní gel "ORTHOPHYT" - Důležitý pro výživu a správnou funkci namáhaných a ztuhlých kloubů    1-2 krát denně:  nanést optimální množství gelu na klouby a jemně vmasírovat do pokožky.                            

FÁZE 2: Očista jater - 31. - 60. den

 • "BRUSINKOVÝ proteinový MIX" -    Podpora kardiovaskulárního systému po zimním období              5. - 8. týden:   ráno místo snídaně jednu odměrku proteinu rozmíchat v 2 dcl vlažné vody.  
 • Čaj "OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ" - Podpora jater a jejich detoxikace                                              7.- 10. týden: 1 šálek čaje během dne s jídlem  - (očistná kůra z Ostropestřcem mariánským musí začít po přestávce 7-10 dnů od první čajové kůry. Bylinky mají v těle doběh a bylo by kontraproduktivní, kdyby jste začali další kůru hned po první. Obecně platí pravidlo - NEMÍCHAT ZBYTEČNĚ RŮZNÉ BYLINNÉ KŮRY. VŽDY JEN JEDNA.)

STRAVOVÁNÍ:

 • JEZTE POUZE LEHKÁ JÍDLA: Omezte veškeré těžké pokrmy, masná a mastná jídla, vylučte z jídelníčku bílé pečivo a zaměřte se především na celozrnné a vícezrnné. Výrazně tak podpoříte přirozené detoxikační procesy. Zejména večer, kdy je trávení slabší než během dne, dbejte na dodržování tohoto pravidla. Dávejte si pokud možno pouze lehké večeře.
 • DOPŘEJTE TĚLU HOŘKOU CHUŤ: Konzumujte hořké potraviny, bylinky a koření, podpoříte tak funkci jater. Jednou z funkcí jater je eliminace toxických látek z krevního oběhu. Vše hořké navíc podporuje trávení. Podpora jater Ostropestřcem mariánským.
 • HODNĚ PIJTE:  Přijímejte hodně tekutin, aby mohly být vyplavovány toxické látky z těla.  
 • DEN ZAČÍNEJTE SKLENICÍ VODY S CITRONEM: Po probuzení vypijte sklenici teplé vody se šťávou z půlky citronu nebo limetky. Tento nápoj pročistí váš zažívací trakt a nastartuje pohyb střev, takže se se budete moci hned ráno vyprázdnit. Zbytky jídel a toxické látky se tak dostanou rychle z těla ven. Kyselá chuť citronu nebo limetky pomáhá nastartovat trávení (trávicí oheň agni), organizmus je tak lépe připraven přijímat potravu. 
 • KAŽDÉ RÁNO OČISTA JAZYKA A DEZINFEKCE ÚSTNÍ DUTINY: Každé ráno, ještě před vyčištěním zubů, provádějte očistu svého jazyka. Můžete použít speciální škrabku na jazyk nebo jakýkoli jiný vhodný nástroj. Tato procedura podpoří zdraví ústní dutiny, zubů a dutin. Nezdravý povlak na jazyku může způsobovat zápach z úst a negativně ovlivňovat trávicí procesy. Dutinu po vyčistění zubů vypláchněte dezinfekčním roztokem z "ALUNITU." 
 • PRAVIDELNĚ SE POŤTE:   Navštivte saunu, parní lázeň, dopřejte si horkou koupel. Nebo si dejte do těla na kole nebo při joggingu. Prohřátí těla a pocení podporuje detoxikační procesy. Večer, než půjdete spát, si dejte sprchovou koupel podpořenou koupelovou solí "HORKÝ ZÁZVOR".
 • ZHLUBOKA DÝCHEJTE:   Každý den se aspoň na malou chvilku zastavte, odreagujte se od stresu a všech povinností a... dýchejte. Zhluboka dýchejte.