FUCOIDAN - Mořská řasa dlouhověkosti

27.11.2019

Co je Fucoidan?                                                      Historie objevu této látky.                                    Vědecký výzkum.                                            Závěry vědců a mnoho dalších zajímavých skutečností.


Nedávno jsem narazil, na ruských stránkách tianDe, na tento článek o léčivých účincích FUCOIDANU. Po jeho přečtení jsem vůbec nechápal, proč se naše lékařství zaměřuje při léčení rakoviny na chemoterapie. Po dalším pátrání na internetu a spoustě dalších článcích lidí, kteří se tak jako já, zabývají TČM a Ájurvédou, jsem zjistil proč to tak je. Mám ovšem své důvody, proč zde tento názor nemohu otevřeně prezentovat. To vám ovšem nebrání v tom, udělat si vlastní názor a rozhodně doporučuji si tento článek přečíst celý. Sice obsahuje spoustu cizích slov a lékařských výrazů, proto jsem každému výrazu s podtržítkem vložil externí odkaz s vysvětlením.

Hnědá řasa, jejíž buněčná stěna obsahuje fukoidan, se na Zemi objevila asi před 200 miliony let. Fucoidan objevil německý chemik Bernhard Tollens v roce 1890. Po 23 letech ho švédský profesor Killeen oddělil od buněčné obálky. A v roce 1913 dostal svět všelék - FUCOIDAN, o jehož vlastnostech a schopnostech se však dozvídáme až nyní. 

Je všeobecně známo, že kromě vysoké délky života se Japonci vyznačují vynikajícím stavem kůže, nízkým podílem onkologických onemocnění, téměř úplnou absencí problémů s kardiovaskulárním systémem a krevním oběhem mozku. Výsledkem komplexní studie fucoidanu bylo tvrzení vědců, že je schopen stimulovat rakovinové buňky, aby se samo-destruovaly a odstranily z těla a plně je obnovily na buněčné úrovni.

Vůbec poprvé se japonští a američtí vědci zmínili v roce 2005 o tom, že FUCOIDANEM léčí rakovinu. Vědci z divize molekulární virologie a onkologie na univerzitě v Ryukyu (Nishihara, Okinawa) napsali o vlastnostech fukoidanu (samodestrukce nemocných buněk postižených virem leukémie). Jejich kolegové z Keio univerzity v Tokiu potvrdili zprávu s výsledky studie, která ukázala, že použití fucoidanu v léčbě výrazně překonává výsledek celé řady chemoterapií. Byla rovněž zjištěna antivirová aktivita fucoidanu (HIV, herpes typu 1 a typu 2), jeho schopnost mít hojivý účinek u chorob, jako je diabetes, žaludeční vředy, hypertenze, chronická hepatitida, atopická dermatitida.

"Fucoidan stimuluje tělo k produkci vlastních kmenových buněk          v jakémkoli věku!"

Nové mladé buňky zrají a jsou poslány k poškozenému orgánu: srdce, játra, ledviny, slezina atd., Nahrazují staré a nemocné buňky, tak dochází k přirozenému zotavení těla.

Japonská oficiální medicína potvrdila účinnost léků na bázi fucoidanu a umožnila jejich použití v terapii.

Fucoidan je polysacharid, který je součástí hnědých řas, jejichž jedinečné vlastnosti jsou vědecky prokázány mnoha moderními výzkumnými laboratořemi. Byla zjištěna široká škála biologické aktivity fucoidanu a především jeho proti-rakovinový účinek na základě potlačení aktivního kyslíku, tvorby nových krevních cév, které přivádějí rakovinné buňky, apoptózy - seberegulace naprogramované na genové úrovni.

Fucoidan může být považován za "víceúčelový bio-modulátor" (jedinečný potravinový doplněk, bohatý na řadu biologicky aktivních bílkovin-prvotní mateřské mléko). Vědci z Jižní Koree, Japonska, USA, Ruska, Francie a Německa vyvinuli inovační imunostimulanty (látky-byliny podporující funkci imunitního systému), antivirotika a protinádorové léky na bázi fucoidanu. Dokázaly, že fucoidan stimuluje produkci interferonů a zvyšuje buněčnou imunitu, stimuluje růst imunitních buněk, aktivitu makrofágů, potlačuje alergické reakce. 

Přírodní produkt fucoidan je nejuniverzálnější a nejúčinnější signalizační přístroj. Disponuje obrovskou silou a energií při podpoře významných a důležitých procesů kmenových buněk, orgánů, tkání a mnoha dalších biologických struktur a systémů těla.


Fucoidan obsahuje osm esenciálních sacharidů pro buněčnou komunikaci

 • Manóza

Zabraňuje bakteriálním, virovým, parazitárním a houbovým infekcím. Zmírňuje zánět při revmatoidní artritidě. Snižuje hladinu cukru v krvi a triglyceridů u diabetiků.

 • Fucóza

Zvyšuje růstové faktory IGF-1 a 2 (nízká hladina růstového hormonu), shodné s těmi, které se nacházejí v hojném množství v mateřském mléce. Fukóza pozitivně ovlivňuje vývoj mozku a schopnost vytvářet dlouhodobé vzpomínky.

Stimuluje produkci imunitních faktorů interferonu a interleukinu v imunocytech. Regulace imunomodulační aktivity. Aktivuje kmenové buňky. Vytváří hormonální omlazující faktory dlouhověkosti. Zamezuje růstu nádoru prostřednictvím apoptózy. Chrání před infekcemi dýchacích cest. Zabraňuje alergickým reakcím, které potlačují IgE. Zvyšuje růstové faktory pro zotavení svalů. Stimuluje růst a obnovu kostí. Vytváří růstové faktory pro kůži, vlasy, sliznice vnitřních orgánů. Působí přímo s protizánětlivými inhibitory. Podporuje zvýšení energetického metabolismu.

 • Galaktóza

Zlepšuje hojení ran. Zvyšuje absorpci vápníku. Přispívá k vytváření dlouhodobé paměti.

 • Glukóza

Výkonný zdroj rychlé energie. Posiluje paměť. Stimuluje vstřebávání vápníku.

 • N-acetylgalaktosalin

Zpomaluje šíření nádoru. Imunitní modulátor s protinádorovými vlastnostmi a působením proti HIV.

 • N-acetylglukosamin

Pomáhá obnovovat chrupavku. Snižuje bolesti a záněty klubů. Zvyšuje svobodu pohybu. Obnovuje mukózní (slizniční) membránu ochranné bariéry, která se projevuje u Crohnovy nemoci.

 • N-acetyl-neuraminová kyselina

Kyselina důležitá pro vývoj a učení mozku. Nachází se především v mateřském mléce. Má vliv na prevenci infekcí (jako složka hlenu na sliznicích úst a dýchací soustavy.

 • Xylóza

Antibakteriální a antifungální vlastnosti mohou zabránit rakovině gastrointestinálního traktu."Fucoidan - základ zdraví. Přední vědci na světě říkají, že nikdy neviděli, že by jedna složka měla tolik pozitivních vlastností pro lidský organismus, jako fucoidan."

CO JSOU ŘASY

Řasy rozdělujeme do těchto skupin -  hnědá, červená, zelená a modrozelená. Hnědé řasy jsou rozděleny do typických mořských řas, mořské hořčice, mozuky a hijiki. Červený agarový agar a fialová řasa. Modrozelené řasy představují spirulinu.

Modrozelené řasy rostou na skalách, útesy; zelená - v mělkých vodách, a proto dostává dostatek světla. Hnědé a červené řasy rostou v mělké vodě a hlubokých mořích. V souladu s tím dochází k jejich fotosyntéze s malým množstvím světla. 

Jak se fucoidan vyrábí v řasách, zejména v hnědé? Jaká je jeho funkce?

Fucoidan se vylučuje jako hlen ze kanálu řas, když je list nebo stopka poškozena vodou nebo pískem, a tím chrání rostlinu před bakteriální penetrací. Kromě toho, když jsou řasy vystaveny působení vzduchu, uvolňuje se fucoidan a hydratuje poškozenou část.

"Apoptóza - hlavní protinádorový mechanismus fucoidanu"

Vědci na celém se po mnoho let snažili vyvinout způsob, jak řídit proces sebe-destrukce změněných buněk. Japonští vědci byli první, kteří uspěli, když izolovali speciální léčivou látku fucoidan z japonské řasy Laminaria Japonica. 

Jak tedy funguje fucoidan?

Fucoidan se váže na určitý receptor, který je přítomen pouze na povrchu změněných buněk. Vědecký název je "receptor faktoru nekrózy nádorů". Za normálních okolností lymfocyty (bílé krvinky) našeho imunitního systému "rozpoznávají" tuto anténu a vylučují faktor nekrózy nádorů, což způsobuje samodestrukci změněné buňky. Pokud je tento mechanismus narušen, změněné buňky nadále žijí. Stávají se středem centra zánětu a postupně se degenerují do rakoviny.

V tomto případě je fucoidan schopen nahradit zlomený mechanismus ničení změněných buněk. Když se fucoidan váže na "receptor", uvnitř změněné buňky je spuštěn program "autodestrukce". Tyto buňky umírají, přeměňují se do vaku s proteinovým substrátem a jsou absorbovány makrofágy. Při přijímání fucoidanu dochází k masivní smrti rakovinných buněk jak v hlavní lézi, tak v metastázách. Imunitní systém místo "prodloužené války" rychle zničí své zbytky.

Apoptóza nemá žádné škodlivé účinky na zdravé buňky a její dávky, které dokonce přesahují dávky doporučené stokrát, nezpůsobují žádné negativní účinky.

To potvrzují řada studií provedených vědci, díky nimž se ukázalo, že fucoidan je prostředek ochrany nejen proti rakovině, ale také proti revmatismu, artritidě, vysokému krevnímu tlaku a srdečním onemocněním. Fucoidan také přispívá ke zvýšení imunity proti gastrointestinálním onemocněním a různým druhům infekcí, zejména virovým infekcím (včetně AIDS).

Fucoidan se ukázal jako neocenitelná látka, která dokáže léčit tělo, posílit imunitní systém a odstranit škodlivé látky z těla. Navíc fucoidan má fenomenální schopnost omlazovat a léčit pokožku. Vědci provedli obrovské množství výzkumu fucoidanu, zvláště zaměřeného na schopnost polysacharidu regenerovat buňky.

Tyto studie ukázaly, že fucoidan pomáhá udržovat kmenové buňky v neustálé mobilizaci, v důsledku čehož aktivně nahrazují mrtvé buňky lidského těla, čímž podporuje regeneraci orgánů a tkání. Kromě toho fucoidan zpomaluje proces stárnutí. Vědecké studie ukázaly, že fucoidan pomáhá tělu bojovat o dlouhý a zdravý život a posiluje imunitní systém.

Fucoidan také stimuluje růst a buněčné dělení, podporuje normální funkci jater a krevní oběh. Denní použití určité dávky řas podporuje zdravé funkce celého organismu. Lidé, kteří pravidelně konzumují řasy bohaté na fucoidany, mají vysokou úroveň energie, netrpí onemocněním trávicího systému, pankreasu. Fucoidan pomáhá v boji proti cukrovce.

Antiangiogenní účinek fucoidanu (zabraňuje růstu nových cév, v důsledku kterých se nádor krmí)

Rakovinový nádor je schopen klíčení krevních cév sám o sobě pro zvýšení průtoku krve a živin. Pokud růst těchto nových nádob může být zastaven, pak šíření rakoviny také zpomaluje. Dnes jsou přípravky žraločí chrupavky velmi oblíbené kvůli jejich antiangiogennímu účinku, ale ukázalo se, že fucoidan má také tento účinek.

Antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti fucoidanu

Fucoidan normalizuje a stabilizuje střevní mikroflóru.

Účinek fucoidanu na kardiovaskulární systém

Schopnost fucoidanu zlepšit krevní oběh a srdeční funkce poskytuje plný tok krve do všech orgánů a systémů těla. Použití fucoidanu je indikováno pro koronární onemocnění srdce a onemocnění mozku, hemofilii, tromboflebitidu, Alzheimerovu chorobu.

Fucoidan a endokrinní systém

Jedním z nejčastějších onemocnění endokrinního systému je hypotyreóza (patologický pokles funkce štítné žlázy jiné povahy, projevující se snížením metabolismu, aktivitou mnoha enzymů a poruchami v mnoha orgánech a tkáních.

Hypotyreóza se projevuje slabostí, ospalostí, sníženou pamětí, suchou kůží, ztrátou vlasů, zácpou, zvýšením hmotnosti, apatií, otokem, duševními poruchami, sníženým libido. Nemoc je úzce spojena s patologií střeva, jater, zhoršené mikro-cirkulace.

Příčiny hypotyreózy jsou několik:

• autoimunní tyroiditida (chronické zánětlivé onemocnění štítné žlázy);

• Operace (obvykle o uzlové uzdě);

• Nemoci hypofýzy;

• Nedostatek jódu, což je v post-sovětském prostoru naléhavý problém kvůli nízkému obsahu pitné vody.

Jód tvoří základ hormonů štítné žlázy, které doplňují životně důležité funkce, protože jsou odpovědné za metabolismus bílkovin, tuků a sacharidů, regulují činnost mozku, nervový systém, duševní vývoj dětí, genitální funkci, imunitu apod.

Použití fucoidanu pomůže zmírnit tyto příznaky, obnovit životně důležité funkce těla.

Kromě toho fucoidan normalizuje proces absorpce glukózy a reguluje hladinu cukru v lidské krvi.

"Imunomodulační účinky fucoidanu"

Uvnitř našich organismů existuje systém, který neustále hledá, identifikuje a odstraňuje cizí látky. Rakovinné buňky nejsou původně cizorodé vůči našim organismům, ale náš imunitní systém je schopen detekovat rakovinové buňky a zahájit útok proti nim. Aktivita našeho imunitního systému není vždy na stejné úrovni, neustále se mění. Imunitní funkce provádí určité typy buněk (například makrofágy, T-lymfocyty, B-lymfocyty a další), které lze aktivovat a zvětšit. Rakovinové buňky snižují aktivitu imunitního systému, což vede k poklesu celkové účinnosti léčby. Proto pacienti s rakovinou potřebují aktivovat svůj imunitní systém. Je dobře známo, že pokud se pacientovi podaří zůstat pozitivní,

Fucoidan aktivuje náš imunitní systém stimulací imunitních buněk a zvyšováním jejich počtu.  Podle jiného modelu jsou polysacharidy schopné přenášet informace z jedné buňky do druhé (to je jeden z největších objevů v mikrobiologii v posledních letech), a tak přenášet nejpřesnější informace o nemocných buňkách imunitnímu systému.

Antioxidační účinek fucoidanu

Fucoidan je přírodní antioxidant, který neutralizuje oxidační poškození a jejich účinek na tělo na úrovni buněk.

Antitoxický účinek fucoidanu

Fucoidan podporuje vylučování přírodních odpadních produktů a rozklad buněk, má schopnost vázat prvky těžkých kovů a snížit jejich vstřebávání do střeva, čímž se zabrání otravě. Fucoidan neutralizuje účinky radiace a chemoterapie. V důsledku jeho přijetí dojde k téměř úplné obnově těla a jeho funkcí.

Antikoagulační vlastnosti

Kvůli antikoagulačnímu účinku může být fukoidan použit při léčbě pacientů s vrozeným nebo získaným deficitem antitrombinu AT-III.

Regenerativní vlastnosti

V průběhu výzkumu fukoidanu byly objeveny jeho úžasné regenerační vlastnosti, které přispívají k nahrazení mrtvých buněk mladými. Tyto vlastnosti fukoidanu působí prakticky na každém systému těla. Fucoidan podporuje signalizační funkci kmenových buněk celého těla zodpovědných za regeneraci buněk.

Onkologie

Vědecká práce Bo Li, Fei Lu, Xinjun Wei a Ruixiang Zhao Fucoidan: Struktura a bioaktivita

 • Obnova apoptózy (vlastnosti rakovinných buněk v době smrti)
 • Intervence s migrací rakovinných buněk (metastázy)
 • Potlačuje tvorbu nových cév
 • Potlačuje přívod kyslíku z rakovinných buněk

Jedna z protirakovinových účinků fucoidanu se provádí tím, že se rakovinové buňky nucují k samodestrukci, což je dosaženo mechanismem apoptózy. V tomto případě fukoidan neovlivňuje normální zdravé buňky. V buňkách živých tvorů existují geny, které vysílají pokyny k seberegulaci do buňky, když plní svou biologickou funkci. Jedná se o apoptózu. Apoptóza je nezbytná k udržení těla ve zdravém stavu, protože pomáhá tělu regenerovat procesy, ve kterých jsou staré buňky nahrazovány novými.

Apoptóza rakovinných buněk byla prokázána během laboratorních experimentů, jejichž cílem bylo vyšetřit účinky fukoidanu proti několika generacím rakovinných buněk. Konkrétně studovali účinek fukoidanu na lidské buňky promyelocytické leukémie, akutní buňky lidské lymfoblastické leukémie, lidské buňky rakoviny žaludku a buňky intestinálního adenokarcinomu, které se aktivně proliferovaly v Petriho miskách. V důsledku experimentu (účinek fukoidanu na buňky promyelocytární leukémie u lidí) bylo zjištěno, že počet životaschopných rakovinných buněk klesl a inklinoval k nule. V podrobnější analýze vědci zjistili, že v mrtvých buňkách byla DNA, která je zodpovědná za budování plánu rozvoje buněk, rozbitá, což způsobilo, že tyto buňky nebyly životaschopné. Bylo také rozhodnuto

Fucoidan se váže na určitou anténu (receptor), která je přítomna pouze na povrchu změněných buněk.

Vědecký název této antény je "receptor faktoru nekrózy nádorů". Za normálních okolností lymfocyty našeho imunitního systému "rozpoznávají" tuto anténu a vylučují faktor nekrózy nádorů, což způsobuje samodestrukci změněné buňky. Pokud je tento mechanismus narušen, změněné buňky nadále žijí. Stávají se středem centra zánětu a postupně se degenerují do rakoviny. V tomto případě je fukoidan schopen nahradit zlomený mechanismus pro destrukci změněných buněk. Když se fukoidan váže na "anténu", uvnitř změněné buňky je spuštěn program "self-destruct". Taková buňka umírá a rozbíjí se na kusy. Poté imunitní systém namísto "prodloužené války" rychle zničí své zbytky.

Centrum bioinženýrského výzkumu, Katedra chemického a biochemického inženýrství, Dánská univerzita

Podle jiných studií bylo úžasné, že kromě apoptotického účinku fukoidan začal stimulovat aktivitu zabijácích buněk ve vztahu k rakovinným buňkám v dávce 50 mg / kg. To znamená, že v onkologii imunita nezaznamenává, že rakovinné buňky a buňky se začínají množit, ale výzkum ukázal, že fukoidan začal stimulovat imunitní systém, aby potlačil rakovinové buňky.

Fukoidanová expozice sluchu

Průzkum proveden: 05.23.2011 Cung-Ang University, Soul, Jižní Korea.

Fucoidan vykazuje slibné výsledky v léčbě a prevenci poruch sluchu a prevenci ztráty sluchu související s věkem. Obnovuje regeneraci senzorických vlasových buněk

Účinek fukoidanu na mozku

Průzkum provedený: 2011 - apr, School of Ghinese Pharmacy, Beijing University of Cinese Medicine

Fukoidan:

- schopnost inhibovat aktivitu katepsinu D, čímž se prodlužuje životnost nervových buněk a jejich regenerace

- zvyšuje apoptózu nervových buněk jako proces stárnutí mozku. Katepsin je aktivní látka nervových buněk.

Výzkum v Rusku (N. N. Drozd, N. T. Miftakhova, E. Yu Savchik, 7. B. Kalinina, V. A. Makarov, T. I. Imbs, T. N. Zvyagintseva, T. A. Kuznetsova, NN Beselnova) ukázala úžasnou schopnost fukoidanu:

- zabránit výskytu krevních sraženin.

- hemoragická aktivita

Pozoruhodný rys studie: při použití 10 mg na 1 kg hmotnosti se dosáhne 100% účinku eliminace krevních sraženin.

Infarkt myokardu

Studie byla provedena: Farmakologická fakulta na univerzitě v Yantai, Čína byla dokončena 27. 7. 2011

Cílem studie bylo zjistit účinek fukoidanu při ischemickém srdečním infarktu. Závěr: Fucoidan poskytuje slibné výsledky pro úspěšné léčení a prevenci ischemie různých tkání, včetně infarktu myokardu. Zvyšuje dobu uchování tkáně pro následnou reperfuzní terapii. Předpověď: Fucoidan šetří život buňky v rozporu s periferní cirkulací

Čištění krve

Studie byla provedena dne 30.4.2011 laboratoří veterinární farmakologie na Korejské veterinární fakultě

- Endotoxemie

- Studie jater a sleziny

- Pod vlivem fukoidanu buňky těchto orgánů reagují aktivněji na mutageny a toxiny. Vědci specificky infikovali myši endotoxiny, pak na ně působili fukoidanem a zjistili, že jaterní a slezinné buňky začnou aktivně reagovat na různé mutagenní toxiny, to znamená, že fukoidan aktivuje práci jater a sleziny, čímž vylučuje krev. Závěr: studie ukázala, že Fucoidan má velkou budoucnost v klinické praxi a zejména při endotoxémii.

Paraziti

01/14/2011 Laboratoř buněčné molekulární biologie. Ústav buněčné biochemie. Indie .

Testy byly provedeny na myších infikovaných leishmaniózou (skupina parazitických přirozených ohniskových, převážně zoonotických, přenosných onemocněním). Parazity postihovaly buňky sleziny a jater. Jedná se o nejzávažnější intracelulární parazity. 50 mg / kg zničilo 93% CPSU. 200 mg / kg za den fucoidan úplné vyloučení CPSU.

Játra

A. Kuznetsova, I.G. Agafonova, T.O. Krokhmal, T. N., Zvyagintseva, N.V. Filonov. Výzkumný ústav epidemiologie a mikrobiologie SB RAMS (690087, Vladivostok, Selskaya Str., 1), Tichomořský institut bioorganické chemie dalekého východu pobočky Ruské akademie věd (690022 Vladivostok, 100 let Vladivostok, 159)

Jaterní fibróza. Nekontrolované zvýšení kolagenu v matrici a pojivové tkáni jater, následované jizvami. Fucoidan účinně inhibuje aktivitu růstových faktorů v tkáních jater, čímž zabraňuje jeho růstu.

HEPATOPROTECTIVNÍ VLASTNOSTI FUKOIDANU

Pomocí magnetického rezonančního zobrazování a biochemické analýzy studovaného hepatoprotektivního účinku fukoidanu v experimentální chronické toxické hepatitidě u myší vyvolané chloridem uhličitým. Normalizace morfologické struktury a funkčního stavu jater byla zjištěna při orálním použití fukoidanu s terapeutickými a profylaktickými účely. Získané výsledky ukazují hepatoprotektivní účinek fukoidanu a otevírají nové perspektivy pro jeho klinické použití.

Fukoidan chrání před zářením

Studium a použití terapeutických a profylaktických léků na bázi přirozených biologicky aktivních látek. (Vydané VG Bespalovem a VB Nekrasovou, SPb .: Eskulap, 2000, 468 p.) Studie prováděla také Kyung Hee Medical Center, Jižní Korea.

Fukoidan má radioprotektivní vlastnosti. Krmení karotenových řas potkanům chránila buněčné tělo před poškozením volnými radikály, které jsou výsledkem ionizujícího záření celého těla. Odolnost zvířat se zvýšila v podmínkách vnějšího působení organismu: míra přežití a průměrná délka života ozářených zvířat se zvýšila a frekvence hlavních syndromů radiační škody se snížila. Transluk-glukanová sloučenina z fukoidanu stimulovala aktivitu peritoneálních makrofágů u ozařovaných myší. Schopnost derivátů kyseliny alginové odstranit stroncium a cesium radionuklidy z těla zvířat a lidí je dobře známá. Takže fukoidan může být účinně používán k ochraně těla před světlem, magnetem a zářením.

Infekce

Oddělení molekulární medicíny na Ústavu lékařských věd, Japonsko

Fukoidan má vysokou antivirovou aktivitu, inhibuje cytopatický účinek viru vezikulární stomatitidy, interakci povrchového antigenu viru hepatitidy B, cytomegaloviru a genitálního herpesviru. Fukoidan inhibuje aktivitu nativního a rekombinovaného viru lidské imunodeficience (HIV). Fukoidan má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Léčba vykazuje antibakteriální účinnost proti Staphylococcus aureus, Yesheria Coley, Helicobacter. Zároveň má fukoidan pozitivní účinek na střevní flóru a normalizuje funkci gastrointestinálního traktu. Protizánětlivý účinek fucoiadanu se projevuje v počátečním stádiu vývoje zánětlivého procesu v důsledku jeho interakce s P-selektinem. Vzhledem k antibakteriální a antivirové aktivitě fukoidanu,