- PRACÍ PRÁŠKY vs. NAŠE ZDRAVÍ -


V dnešní době jsou prací prášek, aviváž, tablety do myčky a mycí prostředky na nádobí nejprodávanější produkty bytové chemii na světě. Každoročně se ve světě spotřebovává desítky milión tun pracího prášku. Jedná tedy o miliardový byznys velkých nadnárodních společností. 

Hlavními složkám pracího prášku (jak drahého tak i levného) jsou aniontové povrchově aktivní látky a fosfáty. Povrchové aktivní látky - nejlevnější a nejagresivnější PAL. Čím větší je pěna, tím vyšší je koncentrace povrchově aktivních látek v prášku. Technologie čističek odpadních vod bohužel nedokáží  vyčistit A-PAL, tyto se dostávají dále do jezer a řek a do spodních vod. Vracejí se nám pak znovu do našich domovů s pitnou vodou a tyto látky se nám pomalu usazují v orgánech. 


ALERGIE NA PRACÍ PRÁŠEK?!


Svědí vás kůže a vy nevíte proč?

Stává se vám, že si na sebe vezmete čerstvě vyprané triko a po několika hodinách vás z ničeho nic začne svědět kůže? Na vině může být prací prášek, který se usadil v prádle. Jeho některé složky mohou být totiž vaší pokožce nepříjemné. Řešením může propříště být, když  přidáte máchání navíc a uvidíte, že potíže ustoupí.

Svědění, šupinky, prasklinky, začervenání, otok, pupínky, či dokonce puchýřky mohou být příznakem alergie na prací prášek. Do něj se totiž přidává parfém, konzervační látky či barvivo, které pro určitý typ pokožky mohou být agresivní. Pro vyvolání alergie stačí jen zbytkové množství takovéhoto alergenu, který zůstane po praní v nedostatečně vymáchaném prádle.

"Když pokožka přichází do styku s pracím práškem, může dojít k jejímu podráždění nebo i vzniku ekzému. Může se tak stát i do několika hodin. Nejčastěji se takováto reakce projeví svěděním či zarudnutím citlivého místa na kůži" .

Jak se lze alergie nejsnáze zbavit?

"Každá alergie je specifická, nicméně vždy platí, že je třeba odstranit látku, která reakci způsobila. V tomto případě se nabízejí dvě cesty, a to buď vícenásobné vymáchání praného prádla (potom tu, ale nemůžeme mluvit o ekonomii praní prádla, jelikož se nám s každým mácháním prodražuje) anebo změna pracího prostředku, tak proč ne zrovna Turmalínové prací kapsle??

Koho alergie nejčastěji postihuje?

Motiv ušetřených peněz by ale v tomto případě neměl být prioritní. Alergií na prací prášek totiž může trpět kdokoliv, nejvíce v ohrožení jsou lidé s citlivou kůží, atopickým ekzémem a malé děti. "Kožní vyrážka může být způsobena některými složkami pracích prášků. Nejčastěji se objevuje u malých dětí do tří let, jejichž pokožka je zvlášť citlivá. S alergií se ale mohou setkat i dospělí, třeba jen na některých částech těla, kde mají citlivější pokožku, jako jsou místa kožních záhybů,"


VLIV A-PAL NA NAŠE ZDRAVÍ

Ale A-PAL (tzn. pěnidla) mohou i za zvýšení skleníkového efektu, snížení schopnosti oceánů absorbovat (pohlcovat) oxid uhličitý (CO2) produkovaný naši civilizaci. A to vede k globální změně klimatu vyvolávající - povodní, hurikány, sucha, snížení zásoby pitné vody, zánik celých živočišných druhů.

A -PAL se nenápadně dostává do našeho organismu díky vypranému prádlu přes pokožku. Jsme tedy obětí vlastní čistoty.

  • 0,6% A-PAL se usazuje v játrech,
  • 1,96% A-PAL se usazuje v mozku,

A-PAL působí na náš organizmus jako jedy:

  • zmiňují biochemické parametry krve,
  • porušuji celistvost buněk,
  • A-PAL mají nepříznivý vliv na přenos nervových impulzů.

Světoví vědci bijí na poplach, jelikož dle posledních výzkumů je již dnes známo, že tyto látky mohou za tak závažné nemoci, jako je Roztroušená skleróza a Alzheimerova nemoc. 


NA KONCI 20.STOLETÍ VZNIKLA NOVÁ NEMOC


Syndrom chemického imunodeficitu - zvýšená citlivost na chemické sloučeniny. To je získané chronické onemocnění, které se charakterizuje vznikem různých alergických reakcí na nízké koncentrace chemických látek. Podle Světové zdravotnické organizace, se v průběhu posledních 10 let počet alergiků zvýšil o 20 %. Podle odhadu Evropského ústavu imunologie číslo alergiků ve světě neustále roste.


PRACÍ PRÁŠEK A FOSFÁTY


Fosfáty, které byly součástí pracích prostředků, jsou omezovány zákonem kvůli jejich dopadu na přírodu. V současné době jich nesmí být víc než 0,5 % hmotnosti koncového výrobku. Bohužel tato legislativa nezahrnuje další z řady čistících prostředků - TABLETY DO MYČKY. V těchto tabletkách se stále skrývá nebezpečí jménem fosfát.

I přes veškerá omezení jsou fosfáty i v malém množství stále látky, které škodí lidskému zdraví. 


FOSFÁTY TY NEKONČÍ

Fosfáty samozřejmě nejsou jedinou problematickou částí pracích prostředků. Naopak, žádná neproblematická neexistuje a žádný prací prostředek není pro životní prostředí, tedy zejména pro povrchové vody příznivý. (Samozřejmě pokud za prací prostředek nepovažujeme docela legitimně dešťovou vodu). Prací prostředky mohou být jen šetrnější. Ty se vyznačují především dobrou biologickou odbouratelností organických součástí - zejména tenzidů, dál nepřítomností bělidel, plnidel, parfémů. Zásadním opatřením je samozřejmě nepoužívat prací prostředky ve zbytečně velkém množství, používat dávkování přímo do pračky a na dolní hranici doporučeného množství, vyhledávat a v obchodech požadovat výrobky se značkou Ekologicky šetrný výrobek. Nedát na reklamu. Víme, že orientace ve značení výrobků je složitá.